Wybór odpowiedniej wanny nie jest zadaniem łatwym. W przypadku tego elementu wyposażenia łazienki obok funkcjonalności i trwałości na długie lata, ważne jest aby wanna służyła nam w pełni komfortowo. Producenci oferują wiele rodzajów wanien wykonanych z różnych materiałów, posiadających różne kształty i udogodnienia.

Zakup konkretnego modelu wanny jest podyktowany oczywiście wielkością łazienki. Inną wannę wybierzemy do maleńkiej łazienki w bloku, a jeszcze inną do przestronnego pomieszczenia w apartamencie. Niezależnie od tego, który z tych przypadków nas dotyczy, musimy dokładnie przemyśleć zakup. Wanna jest zazwyczaj dodatkowym elementem wyposażenia łazienki obok prysznica. Jest to odrobina luksusu, którą możemy sobie zapewnić dzięki stosunkowo nie dużym nakładom finansowym.

Istnieją rodzaje wanien, które pomogą uczynić z wieczornej kąpieli naprawdę relaksujące doświadczenie. Niektóre wanny zaopatrzone są w wygodne siedziska, zagłówki czy uchwyty pomagające przy wstawaniu. Najbardziej wyszukane modele posiadają system hydromasażu oraz pewne udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

Musimy zastanowić się również nad materiałem, z którego wanna ma być wykonana.  Znając charakterystykę tworzyw wykorzystywanych do ich produkcji, będziemy mogli wybrać model odpowiadający naszym potrzebom.

Wanny akrylowe są najpopularniejszym produktem na rynku. Dostępne są w wielu różnych kształtach i kolorach. Są lekkie przez co łatwiejsze w montażu. Ich powierzchnia jest odporna na przebarwienia powstające pod wpływem rdzy czy osadu. Długo utrzymują temperaturę wody. Wadą tego rodzaju wanien jest podatność na zarysowania.

Wanny stalowe, podobnie jak akrylowe dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Emaliowana powierzchnia jest odporna na uszkodzenia, a także nie przywiera do niej bród. Minusem tego rodzaju wanien jest fakt, że woda szybko w nich stygnie, oraz potrzeba trochę czasu zanim nagrzeją się po napuszczeniu do środka wody.

Wanny żeliwne są najczęściej białe i prostokątne. Są również dość ciężkie (waga standardowego modelu to ok. 80 kg) co może przysporzyć wielu problemów przy wnoszeniu do mieszkania. Przed napełnieniem wodą są zimne.

Każdy z wymienionych rodzajów wanien może być świetnym rozwiązaniem. Ważne żeby wanna była odpowiednio dobrana do naszych potrzeb i wnętrza łazienki. Ciekawe modele wanien możecie zaleźć na http://www.castorama.pl/catalogsearch/result/?q=wanny&typ=produkt