Umywalka znajduje się w każdej łazience. Jest niezbędnym elementem wyposażenia wnętrza, który przede wszystkim umożliwia i ułatwia codzienną higienę, ale przydaje się też w wielu innych sytuacjach. Dziś przedstawiamy, w jaki sposób zamontować można umywalkę.

Jest kilka sposobów na zainstalowanie umywalki. Poniżej znajdziecie opis montażu w różnych przypadkach. Pamiętajmy, że rury doprowadzające wodę i układ odpływowy powinny zostać założone zanim zamontujemy umywalkę.

Montaż na ścianie

W tym przypadku możemy wskazać 3 sposoby zamocowania umywalki:

  1. Montaż na postumencie – jeśli wybraliśmy umywalkę, która spoczywa na postumencie, przystawiamy ja do ściany i zaznaczamy miejsca otworów. Jeśli od strony zewnętrznej nie mamy do nich dostępu, powinniśmy obrysować umywalkę i, dokładnie ją wymierzając, zaznaczyć na ścianie miejsca wykonania otworów.
  2. Montaż na śrubach – wyznaczamy miejsce zamontowania umywalki do ściany i punkty, w których będziemy wiercić otwory. Po założeniu kołków rozporowych przysuwamy umywalkę w odpowiednie miejsce i przykręcamy za pomocą śrub, które wkładamy w otwory. Jeżeli umywalka ma stać na postumencie, najpierw ustawiamy go przy ścianie, sprawdzamy, czy całość jest wypoziomowana, a dopiero wtedy przystępujemy do dokręcania śrub.
  3. Montaż na wspornikach – zaczynamy od ustalenia miejsca zamontowania umywalki, następnie przystawiamy do ściany wsporniki i zaznaczamy punkty umiejscowienia otworów. Sprawdzamy poziom i przykręcamy je na wcześniej założonych kołkach rozporowych. Na takie mocowanie zakładamy umywalkę.

 umywalka wpuszczona w blat

Montaż umywalki wpuszczonej w blat

Jeżeli w naszym blacie nie ma odpowiedniego otworu, musimy sami go wyznaczyć i wyciąć. Pamiętajmy, że musi on być nieco mniejszy niż obrys umywalki. Na brzegi wyciętego otworu nakładamy silikon. Do krawędzi otworu przyciskamy umywalkę, usuwając szybko nadmiar silikonu i wypełniając nim szczeliny pomiędzy blatem a ścianą oraz krawędzią umywalki a blatem. Możemy wyróżnić tutaj 2 sposoby montażu:

  • montaż umywalki nadblatowej – gdy jej krawędź znajduje się nad blatem. Nie wymaga dodatkowego mocowania w postaci śrub.
  • montaż umywalki podblatowej – gdy krawędź umywalki znajduje się pod blatem. W tym wypadku przykręcamy umywalkę do blatu od spodu.

Photo credit: mjaniec / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: Libby A. Baker, styled Creazativity / Foter / CC BY-SA