Ogrzewanie konwektorowe może sprawdzić się także w łazience, pod warunkiem, że zadbamy o jego dobre podłączenie i odpowiednie umiejscowienie. Trzeba szczególnie pamiętać tu o zasadach bezpieczeństwa i normach dotyczących instalacji tego typu sprzętu w tak szczególnym pomieszczeniu. Poniżej przedstawiamy, o czym pamiętać, jeśli decydujemy się na konwektor do naszej łazienki.

Jaki grzejnik wybrać?

Grzejnik konwektorowy może okazać się trafnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ogrzewanie łazienki. Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, możemy zdecydować się na konwektor przenośny i korzystać z niego tylko w czasie potrzeby. Konwektory z powodzeniem można także zamontować na stałe-wybór zależy od naszych oczekiwań i potrzeb. Najważniejsza jednak rzecz, o jakiej trzeba pamiętać, wybierając konwektor przeznaczony do łazienki: koniecznie należy sprawdzić, czy wybrany przez nas model jest bryzgoszczelny, czyli czy został wyposażony w zabezpieczenie przed kroplami. Tylko tego typu sprzęt dopuszczony jest do użytku w łazience.

Gdzie ustawić konwektor?

W instrukcji obsługi naszego grzejnika powinniśmy znaleźć informacje, w jakich odległościach od wanny, umywalki albo prysznica możemy go zamontować. Normy, które dotyczą instalacji urządzeń elektrycznych w łazienkach wskazują następujące zasady:

  • w strefie 0 (brodzik prysznica lub wanna) oraz w strefie 1 (przestrzeń powyżej wanny i brodzika do 2,25m wysokości) nie wolno instalować żadnych urządzeń elektrycznych.
  • w strefie 2 (od narożnika brodzika prysznicowego/wanny w promieniu 0,6m) możliwa jest instalacja urządzeń elektrycznych klasy II (posiadających ochronę przed dotykiem bezpośrednim i pośrednim), które jednocześnie są zabezpieczone przed kroplami wody.
  • w strefie 3 (czyli na przestrzeni do 2,4m od strefy nr 2) można montować urządzenia elektryczne, które posiadają co najmniej I klasę ochrony przeciwporażeniowej (chronią przed dotykiem bezpośrednim), wymagane jest jednak ich uziemienie.

Zanim wybierzemy się na zakupy, warto dokładnie wymierzyć naszą łazienkę, by sprawdzić, czy możemy zastosować w niej ogrzewanie konwektorowe. W sklepie natomiast zorientujmy się co do zabezpieczeń zastosowanych w wybranych przez nas modelach oraz ich klasy ochronności przeciwporażeniowej. Dostosowanie się do wymienionych wytycznych zapewni bowiem bezpieczeństwo nam i pozostałym domownikom.

 Foto: Photo credit: Agata Winer / Foter / CC BY-NC-SA