Łazienka jest pomieszczeniem, w którym utrzymywanie temperatury na optymalnym poziomie jest gwarancją poczucia wygody i komfortu. W związku z tym już na etapie urządzania łazienki należy podjąć kluczowe decyzje dotyczące jej ogrzewania.
Grzejniki elektryczne
Jednym z najchętniej wybieranych urządzeń grzewczych do łazienki są grzejniki elektryczne. Obieg powietrza wokół elementów grzejnika elektrycznego może być zarówno naturalny, jak i wymuszony, jednak wielu specjalistów wskazuje, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest drugi z wymienionych. Z jakiego powodu?
Grzejnik do łazienki z obiegiem wymuszonym jest wyposażony w mały wentylator. Dzięki niemu ciepłe powietrze z dolnej części pomieszczenia swobodnie przepływa ku górze, zapewniając tym samym odpowiedni rozkład temperatury w łazience.
Grzejniki drabinkowe
Innym sposobem na ogrzewanie łazienki będzie zamontowanie elektrycznego grzejnika drabinkowego. Urządzenia te, oprócz ogrzewania pomieszczenia, świetnie sprawdzają się także jako miejsce suszenia ręczników, bielizny czy drobnych elementów garderoby.
Jednak ze względu na stosunkowo niewielką moc, grzejniki drabinkowe są zwykle wykorzystywane nie jako podstawowe, a dodatkowe źródło ciepła w łazience.
Grzejniki drabinkowe mają różne kształty i rozmiary, które uzależnione są przede wszystkim od konstrukcji i mocy elementu grzejnego. Co ciekawe, grzejniki drabinkowe są łudząco podobne do urządzeń podłączanych do instalacji wodnych centralnego ogrzewania, a w konsekwencji bardzo często z nimi mylone.
Jak dobrać wielkość grzejnika i gdzie go zamontować?
Wielkość grzejnika do łazienki powinniśmy dobierać przy uwzględnieniu izolacyjności przegród budowlanych, szczelności okien oraz drzwi, średniej temperatury zewnętrznej oraz pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczenia.
Grzejnik łazienkowy stacjonarny powinien być zamontowany w możliwie największej odległości od wanny lub brodzika. Warto zadbać, by urządzenie posiadło również obudowę bryzgoszczelną oraz podwójną izolację.