Płytki mozaikowe to materiał wykończeniowy o wyjątkowych walorach dekoracyjnych. Składają się na nie bowiem niewielkie kwadraciki lub inne kształty, które tworzą atrakcyjny ornament. Mozaika prezentuje się znakomicie na ścianach, jako element dekoracyjny, ale czy jednak jest dobrym rozwiązaniem dla podłóg?

Za pomocą mozaiki z pewnością uzyskamy wyrazisty efekt dekoracyjny – te niewielkie kwadraciki mogą nawet przyprawić oz zawrót głowy, zwłaszcza, jeśli wybierzemy mozaikę w kontrastowym zestawieniu kolorystycznym np. czerni i bieli. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale na fragmentach ścian, jako listwy dekoracyjne, ale również na podłodze. Jeśli jednak szukacie szczegółowego poradnika, który pomorze dobrać rodzaj płytek do łazienki, warto zajrzeć na http://www.poradniki.zgora.pl/jak-wybrac-plytki-podlogowe-do-lazienki-sprawdz-nasze-wskazowki/

Rodzaje

Mozaika z kamienia naturalnego np. z kwarcu, trawertynu czy nawet otoczaków cechuje się znaczną wytrzymałością oraz odpornością na ścieranie, dlatego będzie znakomitym materiałem dla podłóg w łazience. Z kolei mozaika z masy gresowej posiada właściwości zbliżone do płytek wykonanych z tego materiału, a zatem jest odporna na uszkodzenia oraz wnikanie wilgoci. Ponadto na rynku dostępne są także mozaiki szklane, metalowe czy drewniane, jednak to te z kamienia naturalnego lub gresowe możemy z powodzeniem zamontować na podłodze w łazience.

Trudna sztuka łączenia

Jeśli zdecydujemy się na mozaikę na podłodze łazienkowej musimy umiejętnie dobrać pozostałe elementy wystroju, aby w pomieszczeniu nie zapanował chaos. Dobrym rozwiązaniem jest pokrycie ścian płytkami w kolorze zbliżonym przynajmniej do jednej z barw składającej się na mozaikę. W ten sposób aranżacja będzie spójna. Ponadto w wystroju tego typu należy stosować umiar, zarówno jeśli chodzi o dodatki, jak i pozostałe elementy wyposażenia. Mozaika jest na tyle dekoracyjna, że wprowadzenie dodatkowych ornamentów i ozdób z pewnością przytłoczyłoby całość. Ciekawym rozwiązaniem jest np. zastosowanie mozaiki jedynie w celu wykończenia minimalistycznej kabiny prysznicowej. Zamontujemy ją np. na podłodze kabiny oraz na ścianach, dzięki czemu ten fragment łazienki będzie efektownie wyeksponowany.