Dylemat, który staje przed nami, gdy urządzamy łazienkę dotyka chyba każdego. Idealnie, jeżeli posiadamy przestrzeń na tyle dużą, że możemy sobie pozwolić na jedno i drugie. Z reguły jednak nie mamy takiej możliwości. Aby ułatwić dokonanie salomonowego wyboru, podpowiadamy zalety i wady obu urządzeń.

Kabina

Podstawową zaletą jest mała ilość miejsca jaką zajmuje. Brodziki mogą mieć wymiary 90×90 cm, dlatego łatwo znaleźć dla nich miejsce nawet w bardzo małych łazienkach. Prysznic zużywa również dużo mniej wody, a jeżeli nie posiadamy wody z miejskiej sieci ciepłowniczej, pozwala również oszczędzić sporo energii.

Popularność kabin związana jest z aktywnym i szybkim trybem życia. Natrysk sprawia, że wystarczy 5 minut, by umyć się od stóp do głów. Prysznic jest także idealnym rozwiązaniem dla osób starszych i dzieci. Płytki brodzik powoduje, że nie trzeba przekraczać wysokiego progu, co jest ważne, gdy cierpimy na kłopoty ruchowe.

Na rynku dostępne są także kabiny o wymiarach 90×140 cm, co daje możliwość swobody ruchów. Różnorodność paneli prysznicowych i modeli kabin sprawia, że urządzenia te mogą być zarówno funkcjonalne, jak i eleganckie.

kabina prysznicowa

Słabą stroną jest natomiast to, że pod prysznicem zwiększa się ryzyko poślizgnięcia.

Statystyki sprzedaży nie pozostawiają jednak cienia wątpliwości – kabiny prysznicowe cieszą się dużo większą popularnością.

Wanna

Zmiana trybu życia i upodobań sprawiła, że powszechna kiedyś wanna, dzisiaj stała się miejscem relaksu, a nie tylko higieny. Decydując się na wannę, coraz częściej wybieramy taką, która ma hydromasaż lub wręcz jest małym SPA. Możliwość położenia się i poczytania książki po ciężkim dniu w pracy sprawia, że wanny mają swoich zwolenników i nie muszą być przeżytkiem. Dodatkowo wanna może być wieloosobowa, co jest kolejną jej wartością.

Warto jednak pamiętać, że wanna wymaga sporo miejsca, dlatego zamontowana w małej łazience sprawi, że pomieszczenie straci swoją funkcjonalność.

Gdy trudno się zdecydować rozwiązaniem może okazać się wanna z parawanem, która daje możliwość zarówno szybkiego umycia się, jak i spokojnej kąpieli.

Nie wiedzą nawet mędrcy

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na co się zdecydować. Podstawą jest zastanowienie się, jakie możliwości daje łazienka. Oba urządzenie mają swoje zalety i wybór zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.