W łazience panuje wysoka temperatura i jest wilgotno. To stwarza dobre warunki do rozwoju niektórych gatunków roślin, które będą prawdziwą ozdobą tego pomieszczenia. Nikt nie powiedział, że łazienka musi kojarzyć się tylko z kafelkami i ceramiką, ponieważ sterylny charakter może być przełamany kwiatami.

Rośliny najlepiej rozwijają się w przestronnej i dobrze prześwietlonej, a nie ciemniej i małej łazience. Jednak nawet w tym drugim przypadku nie musimy z nich zrezygnować, ponieważ są rośliny, które dobrze znoszą mniejszą ilość światła. W obu typach, warunkiem jest jednak okno, które doprowadza świeże powietrze. Bez niego o roślinach możemy niestety zapomnieć.

Kwiaty to prosty sposób na wytworzenie świeżej i ożywionej atmosfery, która sprzyja relaksowi. Możemy je ustawić zarówno na parapecie, podłodze, jak i szafkach czy półkach. Ważne, żeby kwiaty nie przeszkadzały nam w codziennym użytkowaniu łazienki. Należy również trzymać je z dala od środków chemicznych, które mają na nie niekorzystny wpływ.

Gatunki

W ciepłej i wilgotnej łazience dobrze czują się m.in. draceny. W jasnej łazience sprawdzą się również bromelia, bluszcz, anturium i fikus. Storczyki z kolei w takich warunkach nie wymagają w zasadzie większej opieki. Dalej od źródeł wody możemy postawić też fiołki. Pamiętajmy jednak, że kwiaty, które lubią dużą wilgotność nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia. Trzeba również pamiętać, że rośliny, które źle znoszą kontakt z wodą powinny znaleźć się w bezpiecznej odległości od źródeł wody.

łazienka

W ciemniej łazience możemy sobie pozwolić na skrzydłokwiat i popularne zielistki. Trzeba je jednak co kilka dni przenieść w jaśniejsze strefy mieszkania, by nabrały sił. Dobrym pomysłem jest więc posiadanie dwóch doniczek z tą samą rośliną, którą możemy wymieniać. Rozwiązaniem jest też zamontowanie specjalnego oświetlenia, które dają roślinom potrzebnej energii.

Jedynymi kwiatami, które nie nadają się do uprawy w łazience są kaktusy, które przyzwyczajone są do suchego klimatu. Zbyt duża wilgotność powoduje, że kaktusy stopniowo gniją i obumierają.

W łazience

Rośliny uprawiane w łazience nie wymagają tak częstego podlewania, jak kwiaty znajdujące się w innych częściach domu. W wilgotnym pomieszczeniu woda wolniej paruje, więc nie musimy ich również zraszać. Trzeba jednak usuwać zeschnięte liście i kwiaty, gdyż w takich warunkach szybciej następują procesy gnilne.

Naturalna zieleń z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie mieszkańców. Szczególnie, jeżeli posiadamy wannę, w której lubimy się odprężyć po ciężkim dniu pracy.