Prysznic potrzebuje osłony, nie tylko przed ciekawskimi oczami. Dobranie materiału, który skutecznie odprowadzi wodę, będzie odporny i na dodatek estetyczny jest nie lada wyzwaniem. Dlatego zachęcamy do przyjrzenia się kluczowym kwestiom w tej, nomen omen, materii.
Wiele współczesnych kabin prysznicowych posiada uchylne bądź zamykane drzwi, jednak nie wszyscy mogą pochwalić się takim rozwiązaniem w łazience. Z myślą o nich przyjrzymy się sposobom na skuteczne odgrodzenie się od reszty pomieszczenia podczas kąpieli.
Karnisz i kółka
W pamiętnej scenie z „Psychozy” Alfreda Hitchcoka Janet Leigh dokonuje żywota czepiając się pękających jedno za drugim kółek. Oczywiście nie zakładamy, że kiedykolwiek będzie to czyimkolwiek udziałem, jednak solidny karnisz z kółkami może nas uchronić w przypadku poślizgnięcia od równie tragicznego losu. Oprócz podpory, nie zaszkodzi jeśli będzie estetycznie dopasowany do reszty pomieszczenia oraz zasłony. Najlepszym rozwiązaniem będzie metalowy karnisz z gumowym wykończeniem, zapobiegający zbytniemu rdzewieniu. W sklepach z wystrojem znajdziesz szeroki wybór eleganckich „żabek”, spośród których na pewno znajdziesz wzór odpowiadający twoim gustom i wystrojowi łazienki. Jeśli będziesz często ściągać swoją zasłonkę (np. do prania), wybierz mocowania na klipsy lub zapięcia, jeśli będzie wisiała dłużej starczy gdy będą to rozsuwane kółeczka.
Materiał
Kluczową kwestią w doborze zasłony prysznicowej jest decyzja dotycząca materiału użytego do produkcji. W tym wypadku musisz zadecydować między tkaniną a tworzywem sztucznym. Obie mają swoje zalety i wady, pierwsza wygląda znacznie estetyczniej, a w przekroju satynowych i stylizowanych na welury materiałów na pewno znajdziesz coś dla siebie. Minusem jest zdecydowanie wymóg regularnego czyszczenia, co może znaczyć zarówno pranie chemiczne, jak i ręczne. Jeśli twoja łazienka i prysznic są używane często, możesz nie nadążyć za usuwaniem plam po mydle, szamponie, kosmetykach i paście do zębów. Jeśli zasłona jest za ciężka, może także nie zdążyć wyschnąć przed następnym skorzystaniem przez domowników.
Jeśli zdecydujesz się na zasłonkę z różnych odmian polichlorków, otrzymujesz w zamian materiał względnie łatwy w odczyszczeniu, jednak jednocześnie przywodzący na myśl publiczne łazienki. Na szczęście na styku obu materiałów znajdziesz zadowalające mieszanki, które zachowują właściwości obu tworzyw. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z dwóch zasłonek, z której jedna chroni przed wodą wydostającą się z prysznica, a druga tworzy przyjemną dla oka oprawę. Pamiętaj by wybierać materiał odporny na gorącą wodę oraz pleśnienie.
Kolor i kształt
Jeśli w łazience znajduje się tapeta, schemat kolorystyczny zasłonki powinien do niej nawiązywać. Jeśli ściany czekają na pokrycie farbą, rozsądnym pomysłem będzie wybranie odpowiedniej kurtyny, a następnie pomalowanie podobnym kolorem łazienki. W ofercie nie brak wzorów i barw, zarówno tych które nadadzą odrobinę elegancji, jak i bardziej radosnych. Dla zawsze czujnych pozostaje opcja matowej zasłony przepuszczającej światło, w kilku monochromatycznych kolorach. Odpowiednio odbite od niej światło doda uroku każdej kąpieli.
Koniecznie przed wybraniem przesłonki zmierz długość od karnisza do podłogi, nie chcesz kupić zbyt krótkiego materiału. Sprawdź także mocowania u góry, muszą być odpowiednio duże aby bez większego problemu przewlec przez nie kółka, a otwory na tyle często by można było swobodnie ją zasunąć. W ofercie znajdują się także specjalnie pofalowane zasłony, które zapewnią że cała woda spłynie wewnątrz prysznica i wizualnie powiększą łazienkę.
Jak widzimy, mimo że jest to tylko jeden element wystroju łazienkowego, ze względu na połączenie użyteczności z estetyką jego wybór nie należy do najłatwiejszych.