Wielu z nas boryka się z problemem małej łazienki. W większości wypadków nie mamy innej możliwości, jak tylko dostosować się do istniejących warunków i zaaranżować dostępną przestrzeń w możliwie najlepszy sposób. Z czego zrezygnować, aby łazienka była jak najbardziej funkcjonalna?

Kłopotliwa mała łazienka
Bez względu na to gdzie mieszkamy, mała łazienka często bywa kłopotliwa. Trudno w niej pomieścić wszystko, co byśmy chcieli, w związku z tym nie spełnia ona naszych oczekiwań. Chociaż łazienka łazience nierówna (pod względem powierzchni czy kształtu), w każdym małym pomieszczeniu możemy zrezygnować z przedmiotów czy elementów wyposażenia, które nie są tam niezbędne.

Pralka
Nie inaczej. Coraz częściej rezygnacja z pralki zamontowanej w łazience jest podyktowana właśnie brakiem w niej miejsca, ale także innymi względami praktycznymi. Pralkę możemy z powodzeniem ulokować również w kuchni. Jest to rozwiązanie, którego popularność wciąż rośnie i które niesie za sobą wiele zalet: od uczynienia łazienki bardziej przestronną, po możliwość wykonywania wielu prac jednocześnie, będąc jednym pomieszczeniu (czyli kuchni).
jak urządzić małą łazienkę
Meble
Z mebli łazienkowych nie możemy zrezygnować w zupełności. Niezbędnym minimum jest chociażby jedna szafka lub połka, gdzie będziemy mogli ułożyć akcesoria, z których korzystamy każdego dnia (maszynki do golenia, kosmetyki itp.) Warto jednak zrezygnować z tych mebli, w których planujemy przechowywać np. ręczniki – na nie bowiem możemy wygospodarować miejsce w innej części mieszkania. Podobnie jest np. z  detergentami.

Ozdoby
Chcielibyśmy, aby nasza łazienka prezentowała się pięknie i była przytulna? Wystarczy w tym celu np. komplet dywaników łazienkowych. Lepiej zrezygnujmy z kwiatów doniczkowych, figurek, wazonów itp. Będą one tylko niepotrzebnie zabierały wolną przestrzeń, która moglibyśmy wykorzystać w bardziej funkcjonalny sposób.

Jeśli niewielka powierzchnia łazienki jest także naszym udziałem, warto przyjrzeć się jej krytycznym okiem. Z pewnością zauważymy coś, co możemy spokojnie ulokować w innym miejscu, a to już krok w stronę tego, by nasza łazienka zyskała na przestronności i użyteczności.

Photo credit: juhansonin / Foter / (CC BY 2.0)

Photo credit: yowlong / Foter / (CC BY 2.0)