Kolor, kolor i jeszcze raz kolor – to zdecydowanie najważniejsza kwestia, jaką rozważamy, remontując lub urządzając od podstaw nasze mieszkanie.  Kolor ma wpływ na nasze samopoczucie i na to, jak prezentuje się dane pomieszczenie. Dziś prezentujemy przegląd przez barwy, w jakich toną nasze łazienki.

Biele – czyli klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w każdej łazience3. Biel występuje w różnych odcieniach, jednak bez względu na to, możemy łatwo i bezpiecznie łączyć ją z innymi kolorami. Choć niewiele łazienek jest urządzonych wyłącznie na biało, to barwa ta stanowi  ważny komponent i kontrast dla innych dominujących w łazienkach kolorów.

Błękity – różne jego odcienie często spotykamy właśnie w łazienkach. Działają one relaksująco i odświeżająco. Różne jego odcienie w połączeniu z innymi barwami pozwolą urządzić naszą łazienkę w wielu stylach. Do najpopularniejszych połączeń kolorystycznych należy zdecydowanie łączenie jej z bielą, ale także  z czernią czy czerwienią.

Czerwony – a dokładniej czerwony, pomarańczowy i różowy: to następna gama łazienkowych kolorów. Kojarzą się z romantyzmem i witalnością, pobudzają i dodają energii. Właśnie ze względu na te cechy  częściej wykorzystywane są jako przykuwające wzrok dodatki niż jako kolor dominujący we wnętrzu. Doskonale nadają się, by ożywić stonowane kolorystycznie łazienki.

w jakim kolorze urządzić łazienkę

Zielony – działa relaksująco, odprężająco i wyciszająco. W naturalny sposób kojarzy się z przyrodą, a wykorzystać go można do urządzenia łazienki w każdym stylu. Równie dobrze sprawdzi się jako kolor łazienkowych dodatków. Nie zapominajmy również o turkusie, który stanowi mieszankę zieleni z błękitem, i który bardzo chętnie wykorzystywany jest właśnie w łazienkach. Turkus optycznie powiększa pomieszczenia i przywołuje skojarzenia z przezroczystymi i ciepłymi morzami dalekich krajów.

Brązowybrązy i beże zastosowane w łazienkach czynią z nich pomieszczenia swojskie, przytulne i ciepłe. Są to barwy neutralne, które sprawdzają się zarówno w małych łazienkach, jak i dużych salonach kąpielowych. Mogą być barwami wiodącymi lub jedynie ciekawymi dodatkami.

Czarny – można go zastosować jako dodatek – i tak też najczęściej się dzieje – lub jako barwę podstawową. Łazienka w czerni sprawia wrażenie eleganckiej, nowoczesnej i luksusowej, należy jednak uważać, gdyż optycznie pomniejsza pomieszczenia.

Photo credit: Ironchefbalara / Foter / (CC BY 2.0)

Photo credit: allaboutevelyn / Foter / (CC BY-ND 2.0)