Jeśli zastanawiamy się nad dekoracja naszej łazienki, warto wziąć pod uwagę żywe ozdobny,m jakimi są kwiaty. Choć rośliny doniczkowe zdobią w większości nasze salony, pokoje czy tarasy, to niektóre gatunki równie dobrze sprawdzą się właśnie w łazienkach.

 

Warunki w łazience

W naszych łazienkach panuje zdecydowanie większa wilgotność niż w pozostałych częściach mieszkania. Tutaj też często mamy do czynienia z wyższą temperaturą. Gdy bierzemy pod uwagę te warunki, zwykle rezygnujemy z pomysłu ulokowania tam donic z roślinami. Niepotrzebnie. Takie warunki sprzyjają bardzo wielu gatunkom roślin, zwłaszcza tym egzotycznym, pochodzących np. z Afryki. Pamiętać musimy, że jedynymi roślinami, które z pewnością nie przeżyją w łazience są kaktusy i inne sukulenty.

 

Kiedy kwiaty w łazience będą dobrą ozdobą

Żywe rośliny zawsze stanowią piękną ozdobę, bez względu na to, jaki gatunek wybierzemy. Niestety abyśmy mogli cieszyć się rosnącymi, zdrowymi kwiatami, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do życia. Oto na co powinniśmy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na uprawę kwiatów w łazience:

  • wielkość łazienki – niektóre z tych pomieszczeń, szczególnie te znajdujące się w blokach i niewielkich mieszkaniach, są bardzo małe. Z trudem potrafimy pomieścić tam niezbędny sprzęt, nie mówiąc o ustawieniu donic z kwiatami. Jeśli nasza łazienka jest bardzo mała, lepiej zrezygnować z ozdabiania jej kwiatami. Prawdopodobnie zamiast zdobić to pomieszczenie, będą jedynie zawadzać.
  • możliwość ustawienia donicy – w takich małych łazienkach w większości nie znajdziemy odpowiedniego miejsca dla rośliny. W większych pomieszczeniach natomiast będzie o nie po wiele łatwiej. Pamiętajmy, że najlepiej dla samego kwiata będzie, jeśli będzie mógł stać spokojnie w jednym miejscu. Niektóre gatunki nie lubią ciągłego przestawiania i poruszania, np. storczyki.
  • obecność środków chemicznych – żeby nasza roślina mogła bezpiecznie rosnąć powinna znajdować się w takim miejscu, w którym nie będzie zagrożona kontaktem z żadnymi chemikaliami.rośliny do łazienki
  • okno lub jego brak – wszystkie rośliny potrzebują chociaż minimum światła słonecznego do życia. Jeśli nasza łazienka posiada okno z parapetem, nie będziemy mieli problemu z zapewnieniem roślinom optymalnej ilości światłą. Jeśli jednak do naszej łazienki nie dociera światło słoneczne, powinniśmy zdecydować się na kwiaty o dużej tolerancji na brak światła, przy czym należy hodować je w dwóch egzemplarzach: jeden w łazience, a drugi w innym doświetlonym pomieszczeniu. Wystarczy zamieniać obie rośliny miejscami raz w tygodniu, dzięki czemu obie będę zdrowo rosły.

Gatunki odpowiednie do łazienki

W łazienkach sprawdzi się wiele gatunków roślin, które często zdobią inne części naszego domu. Oto one: storczyk, fikus, kroton, papirus, dracena, paproć czy bluszcz. Do gatunków, które sprawdzą się w ciemnych łazienkach zaliczamy skrzydłokwiat, sansewierię czy zamiokulkasa.

Więcej porad i informacji na temat uprawy roślin znajdziecie na stronie http://www.castorama.pl/.

Photo credit: ChalonHandmade / Foter / Creative Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)

Photo credit: slazebni / Foter / (CC BY-NC 2.0)