Nasze łazienki zwykle wykańczamy płytkami. Wybór ten podyktowany jest przede wszystkim funkcjonalnością i wygodą – kafle łazienkowe łatwo utrzymać w czystości i chronią ściany przed wilgocią, mają też bardzo dekoracyjny charakter. Nie jest to jednak jedyna możliwość urządzenia tego pomieszczenia.

Ogólnie o tapetach

Współczesna oferta tapet, z jaka spotkamy się na rynku jest na tyle bogata, że pozwala dobrać je do każdego pomieszczenia. Nie chodzi tylko o właściwości dekoracyjne i estetyczne. Niektóre z rodzajów tapet z powodzeniem możemy zastosować w pomieszczeniach, w których kiedyś mnie mielibyśmy takiej możliwości. Zwykła, klasyczna papierowa tapeta nie znalazłaby zastosowania w miejscu takim, jak łazienka czy kuchnia.

Nowoczesne tapety

Współcześnie produkowane tapety przystosowane są do wykorzystania w pomieszczeniach narażonych na wilgoć i wyższe temperatury. Co więcej, nie tracą przy tym swoich dekoracyjnych właściwości, dzięki czemu dają mnóstwo możliwości na aranżacje wnętrza. Jeśli jednak mają posłużyć nam przez długi czas, powinniśmy zainwestować w produkt o odpowiednich cechach.

Oto, jakie rodzaje tapet możemy z powodzeniem zastosować w łazience:

 jaka tapeta do łazienki

  • tapety winylowe – z zewnątrz pokryte są wodoodpornym winylem, który jest także wytrzymały na działanie środków chemicznych. Taka tapetę łatwo więc utrzymać w czystości, jest również odporna na zarysowania.

  • tapety z włókna szklanego – również charakteryzują się wodoodpornością i wytrzymałością na szorowanie. Ich struktura przypomina tkaninę o różnych splotach i układzie włókien. Można malować je wodoodpornymi farbami do wnętrz.

  • tapety korkowe – składają się z papierowego podkładu oraz cienkiej warstwy korka, dzięki czemu nie przepuszczają wilgoci, są antystatyczne i uniemożliwiają rozwój pleśni i grzybów. Jest łatwa w czyszczeniu i nadaje się do malowania farbą. Dzięki właściwościom naturalnego korka, pozwoli wyciszyć i ocieplić łazienkę.

  • raufaza – ten rodzaj tapety składa się z dwóch albo trzech warstw papieru oraz wiórków drewna umieszczonych miedzy nimi. Sprzedawana jest w kolorze białym, nadaje się jednak do malowania. Możemy z powodzeniem kilkukrotnie zmienić jej kolor, co nie wpłynie na parametry tapety.

Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby wykończyć naszą łazienkę tapetą. Ważne tylko, by dobrać odpowiedni jej gatunek, odporny na wilgoć i szorowanie. W łazience sprawdzą się więc wszystkie opisane wyżej produkty.

Photo credit: artnoose / Foter /  (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: emily @ go haus go / Foter /  (CC BY 2.0)