Łazienka na poddaszu może być naprawdę pięknie i stylowo urządzona, ale ze względu na niektóre problemy, jak liczne skosy i wysokość ścianek kolanowych, nie jest łatwa do zaprojektowania. Jest wiele pomysłów na łazienkę w tym miejscu, zanim jednak na coś się zdecydujemy, trzeba poznać podstawowe zasady urządzania w tak specyficznym miejscu.

Nietypowe rozwiązania

Jeśli chcemy projektować taką łazienkę, musimy wybierać nietypowe rozwiązania aranżacyjne. Szczególnie tyczy się to skosów i ścianki kolankowej. Pewne elementy zabudowy, jak szafki na kosmetyki czy kabiny prysznicowe, jesteśmy w stanie zamówić na wymiar. To na pewno ułatwi ich wkomponowanie w to pomieszczenie. To oczywiście droższa opcja niż tradycyjne rozwiązanie, ale w tym wypadku zdecydowanie najlepsza. To raczej niezbędne, jak nasza łazienka na poddaszu jest małych rozmiarów.

bathroom-4841_960_720

Pomocne rady

Jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, projekt łazienki na poddaszu musi uwzględniać wysokość ścianki kolankowej. Jak jest ona bardzo niska, na przykład ma tylko kilkadziesiąt centymetrów, to najlepiej to miejsce wykorzystać do zamontowania szafek na wymiar. Przy ściance kolankowej, która ma wysokość około jednego metra, możemy zamontować wannę narożną.

Sedes lub umywalkę da się ustawić, jak wysokość wynosi co najmniej 140 centymetrów. Jednocześnie, jeśli mamy do dyspozycji taką wysokość, to świetnie sprawdzą się też półki wiszące. Ważne jednak, że jak nad umywalką ma zawisnąć lustro, to ściana musi mieć około 200 centymetrów. Taka wysokość to dowolność kompilowana różnych elementów wyposażenia. Dodatkową pomocą będzie artykuł Łazienka na poddaszu to nie fanaberia! Jak ją zaprojektować?

Naturalne światło

Pamiętajmy, że projekt łazienki musi uwzględniać okna. Mała czy duża łazienka będzie ładniejsza i przyjemniejsza, jak rozświetli ją naturalne światło. Takie wnętrze jest na pewno bardziej przestronne, poza tym możemy zaoszczędzić na energii elektrycznej. Bardzo polecane są okna obrotowe. Jak jest możliwość, że będą montowane wysoko, to dobrze wybrać dolny system otwierania. Ramy zaś powinny być zrobione z materiałów pokrytych warstwami odpornymi na wilgoć, to przedłuża ich trwałość.