Kafle to najpopularniejszy materiał wykończeniowy naszych łazienek. Jest nie tylko dekoracyjny, ale także bardzo funkcjonalny w tym właśnie pomieszczeniu. Glazurę łazienkową możemy wykorzystać w aranżacji łazienki na kilka sposobów. Jednym z nich jest wykorzystanie jej zarówno na ścianach jak i podłodze.

Zalety kafli

Kafle – nie tylko te łazienkowe – są bardzo wdzięcznym materiałem wykończeniowym. Przede wszystkim są funkcjonalne: łatwo utrzymać je w czystości, a jeśli dobierzemy odpowiednie kafle w odpowiednie miejsca- odwdzięczą się trwałością. Nie ulega wątpliwości, że równie ważną cechą glazury jest jej atrakcyjny wygląd i możliwość stworzenia za jej pomocą aranżacji odpowiadającej naszemu gustowi.

Jak wykorzystujemy kafle w łazience

Jeśli chodzi o możliwości wykorzystania kafli w łazience, mamy do wyboru kilka rozwiązań. Decyzja zależy od nas i podyktowana jest jedynie naszymi możliwościami i potrzebami. Jednym z rozwiązań jest wyłożenie glazurą jedynie podłogi. Możemy także zdecydować się na wyłożenie nimi części ściany, np. do jej połowy lub ¾. Częstym rozwiązaniem jest również wykorzystanie ich do zabudowy wanny. Wymienione rozwiązania ułatwiają zachowanie w łazience higieny i czystości, ograniczają możliwość zniszczenia pokrytych kaflami powierzchni na skutek działania wody czy wilgoci. Jednak jest jeszcze jedno rozwiązanie godne uwagi – bardzo praktyczne.

łazienka wyłożona kaflami

Od podłogi do ściany

Jeśli pozwalają na to nasze fundusze, warto rozważyć pomysł wyłożenia glazurą łazienkową całego niemal pomieszczenie – od podłogi rozpoczynając, a na ścinach kończąc. Ściany jednak tym wypadku powinny być wyłożone glazurą od poziomu podłogi pod sam sufit. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Przede wszystkim praktyczność– jako że łazienka jest szczególną częścią każdego domu i mieszkania, powinna ona zostać urządzona w sposób, który będzie współgrał z jej przeznaczeniem. Kafle szczególnie sprawdzą się w tym wypadku, zwłaszcza ze względu na podwyższoną temperaturę, wysoką wilgotność powietrza oraz bezpośrednie działanie wody na podłogę czy ściany, do którego w łazience może łatwo i szybko dochodzić. Jeśli więc niemal w  całości wyposażymy łazienkę w kafle, uchronimy ściany nie tylko przed trudno usuwalnymi zabrudzeniami, ale również nie dopuścimy do pojawienia się pleśni i grzyba na ścianach. Poza tym, wykończoną w ten sposób łazienkę bezproblemowo wysprzątamy.

Wybór takiego rozwiązania z pewnością nas usatysfakcjonuje. Tym bardziej, jeśli wybierzemy odpowiedni wzór naszej glazury, która nie tylko spełni swoją podstawową rolę, ale będzie się także pięknie prezentowała. Jeśli zamierzacie zająć się układaniem glazury, zajrzyjcie na tę stronę.

Photo credit: andrechinn / Foter /  (CC BY 2.0)

Photo credit: axeldeviaje / Foter / (CC BY 2.0)