Czarna warstwa plechy i smrodliwy zaduch u niejednego wywołał traumę podczas wizyty na basenie. Jak więc nie wywoływać podobnych wrażeń wśród odwiedzających Twoja łazienkę, czyli na walkę z grzybem pomysłów kilka.
Zacznijmy od oczywistego stwierdzenia – tam gdzie wilgoć i ciepło, tam grzyb. Dlatego to właśnie pomieszczenie gdzie rozlana woda dociera w każdy zakamarek a para wodna unosi się w powietrzu jest narażone na atak tej niedogodności. Nie należy jej lekceważyć. Oprócz negatywnych właściwości wizualnych, pleśń może mieć także efekty zdrowotne takie jak alergie i stany zapalne dróg oddechowych. Dlatego warto z nim walczyć na każdym etapie.
Przed wykończeniem
Zanim jeszcze położysz kafelki możesz już zabezpieczyć się przed wilgocią. Możesz tego dokonać na szereg sposobów. Zacznij od dokładnego zagruntowania powierzchni, najlepiej specjalnym preparatem. Następnie możesz użyć zaprawy hydroizolacyjnej, która jak sama nazwa wskazuje ochroni przed przedostawaniem się wilgoci. Dobry wybór na stale zalewane powierzchnie, stosowana w zbiornikach wodnych. Na ściany możesz zastosować folię w płynie, którą nakładasz pędzlem. Podobnie aplikowana jest masa uszczelniająca, wymaga dodatkowo mat z włókien szklanych i taśm hydroizolacyjnych.
Dla łazienek szczególnie narażonych na atak grzyba zalecamy płytki o niskim współczynniku nasiąkliwości.
Wentylacja
Jeśli chcesz się upewnić że wilgoć nie będzie osiadać, zadbaj od solidny przepływ powietrza. Do mniejszych łazienek starczy powszechna kratka wentylacyjna, najlepiej jeśli nie jest położona nad drzwiami, gdyż zatrzyma to cyrkulację powietrza. W samych odrzwiach powinny się znaleźć otwory które dostarczą niezbędnego tlenu. Jeśli posiadasz naprawdę rozległą łazienkę, możesz zainwestować w wiatraki i wentylatory.
Usuwanie i zabezpieczenie
Jeśli mimo tych środków ostrożności pojawią się nieprzyjemne zacieki, oznacza to że w warstwie ochronnej znajdują się nieszczelności. Należy je jak najszybciej usunąć, jednocześnie likwidując ognisko grzyba. Możesz do tego użyć szeroko dostępnych środków, możesz także skorzystać z domowych sposobów. Do czyszczenia stosujemy ocet, proszek do pieczenia, sok z cytryny i pastę do zębów. Wymagają one więcej pracy od chemicznych środków ale nie niszczą tak dłoni.
Zajęte przez grzyba fugi i uszczelki zalecamy wymienić, uprzednio zabezpieczając miejsce środkiem antygrzybicznym.
Pamiętajmy także by regularnie wietrzyć łazienkę a jeśli jest taka możliwość rozszczelnić okna przy każdej okazji, może to uchronić uszczelki przed grzybem.