Rozwój technologiczny rośnie w stopniu wykładniczym, więc prognozowanie co też może znaleźć się w naszych łazienkach za 20, 30 czy 50 lat zdaje się zbędnym zajęciem. Nie dla fanów nowoczesnego designu, dlatego zebraliśmy kilka postulatów, które mogą zostać już niedługo spełnione i stać się także naszym udziałem.

Ekologia

Każdy aspekt domowej działalności powoli zostaje przestawiony na tory indywidualnej odpowiedzialności za środowisko. Oczywiście, brzmi to naiwnie, ale zmiany w podejściu do ochrony Ziemi są potrzebne na co dzień. Dlatego wiele z pomysłów opiera się na zasadzie samowystarczalności, koncepcji w której pobieramy jak najmniej zewnętrznych mediów. Nawet jeśli nie przemawiają do nas argumenty ekologiczne, na pewno przekona nas aspekt finansowy, czyli oszczędności które to przyniesie.

Już teraz możemy zamontować prysznic z licznikiem, który nie tylko skrzętnie podsumuje ileż to wody zużyliśmy, ale także za sprawą wbudowanego stopera da nam znać że nasze pięć minut pod prysznicem ma się ku końcowi. Producenci prysznic CINTEP chwalą się że jest w stanie odzyskać 70% zużywanej wody, co nie tylko pomoże środowisku ale bajecznie obetnie rachunek za wodę. Trwają prace nad kranami z wbudowanymi czytnikami, które „wyczują” kiedy nasze ręce będą czyste i wyłączą strumień. Efektywne oczyszczanie wody i ponowne jej użycie jest obecnie głównym celem projektantów o zacięciu ekologicznym. Niektórzy szukają odpowiedzi na nie w roślinach, które oprócz dostarczania tlenu filtrowały by ciecze, inni widza przyszłość w ultradźwiękach, których wibracje oczyszczą nas z brudu „na sucho”. Pomysłów nie brakuje, na szczęście chętnych do ich zastosowania także.

 łazienka przyszłości

Dla wygodnych

Łazienka to dla wielu miejsce relaksu, dlatego już teraz możesz stworzyć w swoim domu prawdziwe spa. Wanna Smarthydro może zostać ustawiona nawet przed naszym przyjściem tak by po przekroczeniu progu czekała na nas gorąca kąpiel. Dodatkowo ma wbudowane grzejniki, które utrzymają przyjemną temperaturę i system autoczyszczenia. Na rynku znajdziemy bardzo dużo pryszniców z hydromasażem, ale przygotujmy się już na modele z aromaterapią i zmiennym światłem, a model Grohne Ondus posiada wbudowaną pamięć, która automatycznie ustawi zapamiętaną, ulubioną kąpiel dla każdego członka rodziny. Niektórzy relaksują się najlepiej siedząc na toalecie – osoby z wielodzietnych rodzin mogą to zrozumieć. Dość powszechne w Japonii, wchodzące także do Polski muszle z podnoszoną i podgrzewaną deską i pochłanianiem zapachów. Bardziej zaawansowane oferują także funkcję analizy naszych nieczystości pod kątem diety.

 technologia uzytkowa

Dla gadżeciarzy

Każda możliwa powierzchnia niedługo zostanie wyposażona w ekran, nie ominie to łazienki. Już teraz możesz zamówić lustro z LEDowym monitorem i głośnikami, bardziej zaawansowane wersje mają ekrany dotykowe i aplikacje do makijażu. POSH Multiview pozwala na przybliżenie części twarzy do dokładniejszego wglądu. Projektanci połączyli także niemożliwe – elektryczność z wodą, ponieważ ekrany znajdują się obecnie także w okolicy wanien, a nawet pod prysznicami. Połączenie Bluetooth lub WiFi da ci dostęp do Twojej ulubionej muzyki, więc czas pośpiewać przy goleniu z akompaniamentem. Cyfrowa rewolucja nie ominęła wag łazienkowych, które po każdym użyciu mogą podpowiedzieć ci to i owo na temat Twojej diety.

Wszystko to należy uzupełnić szeroką ofertą aplikacji które kontrolują i monitorują Twoje zdrowie i higienę. Nie wiemy jak będzie wyglądać człowiek przyszłości, ale raczej będzie czysty.

Źródło zdjęcia: materiały producenta