Duża i przestronna łazienka to przywilej niewielu z nas. Raczej nieosiągalny w zwykłych mieszkaniach, a także nie zawsze spotykany w domach jednorodzinnych. Jednak jeśli jesteśmy na etapie budowy domu, możemy uwzględnić w rozkładzie jego pomieszczeń naprawdę dużą łazienką, a nawet salon łazienkowy.

Salon łazienkowy, czyli?

Czyli duża i przestronna łazienka, w której można dokonać wyraźnego podziału na dwie strefy: sanitarno-kąpielową oraz wypoczynkową. Pierwsza z nich służy różnorakim czynnościom higienicznym i toaletowym, a w drugiej możemy wygodnie odpocząć.

Strefa sanitarno-kąpielowa

W niej powinny znaleźć się umywalka oraz sedes i bidet, a także wanna bądź prysznic (lub jedno i drugie). Pamiętajmy jednak, że wanna może służyć nie tylko kąpieli i utrzymaniu higieny, ale także relaksowi. Warto więc zaakcentować jej rolę, ustawiając ją np. w centralnym punkcie łazienki. Duża przestrzeń umożliwia swobodną aranżację salonu kąpielowego. Możemy także wybrać model z funkcją hydromasażu oraz podgłówkiem.

salon kąpielowy

Strefa wypoczynkowa

Powinna różnić się wystrojem i charakterem od tej części łazienki, która służy typowo higienie. Warto więc zadbać o odpowiednie kolory oraz oświetlenie, które będą sprzyjały odpoczynkowi. Poza tym w strefie tej powinny znaleźć się meble łazienkowe, które pomieszczą wszelkie niezbędne łazienkowe akcesoria. Kolejnym elementem wyposażę nią salonu łazienkowego są np. leżaki. Powinny być wygodne, wyposażone w podgłówki oraz podnóżki. Możemy ulokować tutaj również przyrządy do ćwiczeń gimnastycznych lub siłowych.

Mogłoby się wydawać, że tego typu łazienka to marzenie, które prawdopodobnie nigdy się nie spełni. W praktyce jednak możemy w ten sposób zagospodarować i zaprojektować każde nieco większe od spotykanych w mieszkaniach łazienek pomieszczenie. Pamiętajmy też, że aby uczynić z naszej łazienki miejsce bardziej komfortowe, wystarczy czasem jedynie gra kolorem i światłem lub zafundowanie sobie wanny bądź prysznica z dodatkowymi funkcjami. Z pewnością wystarczy to do poprawy naszego samopoczucia po dniu spędzonym w pracy.

Photo credit: rogue-designs / Foter / (CC BY-SA 2.0)

Photo credit: lucasfoxbcn / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)