Kolory wpływają na nasze samopoczucie, ale także na wizualny odbiór pomieszczenia. Ich dobór stanowi najważniejszą kwestię, gdy stajemy przed koniecznością wykończenia pomieszczenia. Tymczasem paleta barw jest tak duża, że trudno nam podjąć decyzję. Może więc warto postawić na klasyczną i ponadczasową biel?
Kolor biały jest symbolem czystości, niewinności i przestronności. Zastosowany w pomieszczeniach optycznie je powiększa i rozjaśnia. Doskonale nadaje się więc do pomieszczeń niewielkich, dlatego z pewnością sprawdzi siew większości łazienek, które przecież zwykle są wnętrzami o małych rozmiarach.
Biel ma również to do siebie, że świetnie komponuje się ze wszystkimi innymi kolorami. Jeżeli więc obawiamy się, że biała łazienka będzie smutna i monotonna – nic bardziej mylnego. Będziemy mieli nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o kolorystyczny dobór dodatków czy łazienkowych akcesoriów. Ryzyko porażki stylistycznej niemal tu nie istnieje.
Kolejną zaletą łazienki urządzonej na biało będzie z pewnością fakt, że dużo łatwiej utrzymamy ją w czystości. Nie dlatego, że biel się nie brudzi bądź nie widać na niej zanieczyszczeń. Wręcz przeciwnie – wszelkie plamy, kurz i brud będą natychmiast rzucały się w oczy na jasnych powierzchniach. Będziemy łatwiej i szybciej je dostrzegać, co pozwoli na regularne czyszczenie i odkażanie łazienkowych powierzchni. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że korzystamy z łazienki czystej i zadbanej.
Łazienka, której ściany i podłogi wykończone są na biało, będzie prezentowała się bardzo dobrze, zwłaszcza gdy ożywimy ją barwnymi dodatkami. Jednak możemy również zdecydować się częściowe pokrycie łazienki bielą i połączyć ją z innymi kolorami, np. z czernią. Efekt, który w ten sposób osiągniemy, na pewno będzie zadowalający.
Jeżeli więc znudziła nam się moda na energetyczne, żywe barwy we wnętrzach, warto zastanowić się nad powrotem do klasycznie białych ścian. W pomieszczeniu, jakim jest łazienka, z pewnością przyniesie to więcej korzyści niż niedogodności.
Photo credit: KassandraBayResort / Foter / (CC BY 2.0)
Photo credit: lucasfoxbcn / Foter / (CC BY-NC-ND 2.0)