Jest kilka sposobów na posiadanie ciepłej wody w łazience, a jednym z nich jest zamontowanie nowoczesnego elektrycznego podgrzewacza wody. Dostępne są zarówno urządzenia przepływowe, jak i podgrzewacze pojemnościowe, jednak w porównaniu z tradycyjnymi bojlerami zajmują niewiele miejsca, są bardziej wydajne i ogrzewają wodę bardzo szybko.

Dla ilu osób?

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wiedzieć podczas zakupu, jest ilość punktów poboru wody, jaką podgrzewcz będzie obsługiwać oraz liczba osób, które będą korzystały z łazienki. W przypadku małego zużycia wody, urządzenie można podłączyć „szeregowo” z innym źródłem produkcji ciepłej wody, np. kotłem grzewczym. Dzięki takiemu systemowi montażu można uzyskać oszczędność poprzez ograniczenie niepotrzebnego marnowania zimnej wody w czasie oczekiwania na ciepłą do czasu, aż napłynie z odległego źródła jej podgrzewania. Zapewnia to stabilizację temperatury oraz komfort.

Większe zużywanie wody sprawia jednak, że lepiej zaopatrzyć się w system niezależny. Najlepsze urządzenia podgrzewają 100 litrów wody w czasie krótszym niż 4 min.

Inteligentny system

Dostępne na rynku podgrzewacze oferują m.in. systemy, które zapisują czas, w którym użytkownikom potrzebna jest ciepła woda. Zwykle pomiary trwają tydzień, by potem podgrzewacz rozpoczynał pracę odpowiednio wcześniej i przygotowywał taką ilość wody, jaka dotychczas była potrzebna. Tym sposobem można znacznie obniżyć koszty zużywanej energii.

Oprócz kontrolowania temperatury, zbiorniki są wyposażone w zawór, który zapobiega wzrostowi ciśnienia wewnątrz podgrzewacza. Zbyt duże ciśnienie mogłoby doprowadzić do pęknięcia, wycieku lub nawet rozerwania zbiornika.

wyposażenie łązienki

Przepływowe

W niewielkich łazienkach częściej montowane są podgrzewacze przepływowe, które zajmują mniej miejsca. Są one wyposażone w specjalne wężownice, przez które woda przepływa i jest ogrzewana. W przypadku zużywania dużych ilości wody takie rozwiązanie nie jest jednak opłacalne, ponieważ są to urządzenia, które pobierają dużą ilość energii.

Miejsce

W zależności od wielkości, oba typy urządzeń można zamontować zarówno pod umywalką, jak i na ścianie. Jeżeli mieszkamy w domu jednorodzinnym częstym rozwiązaniem jest montaż urządzenia w piwnicy. Jest to o tyle wygodne, że nie zajmuje niepotrzebnie miejsca w łazience. Warto więc dopasować wielkość podrzewacza do możliwości jego montażu.

Jak wskazano powyżej, jest wiele dostępnych rozwiązań. Podgrzewacze posiadają różną moc i wielkość, dlatego warto tym bardziej dokonać przemyślanego wyboru.