Oczywiście ułożenie drewnianej podłogi w łazience było możliwe zawsze, ale krótki był jej przeciętny czas życia. Co na to wpływało i dlaczego dzisiaj mamy więcej możliwości?

 

Powróćmy jeszcze do niedalekiej przeszłości, nazwijmy ją – przedhipermarketową. Wybór ograniczony był wtedy do dębiny, drewna jesionu, jawora, wiązu i modrzewia. Na pierwszy rzut oka było w czym przebierać, jednak z racji na charakter środowiska w jakim przyszło drewnu pracować (wilgoć, wilgoć i jeszcze raz wilgoć), jego trwałość była niewielka. Na odpowiedniej jakości drewno pozwolić sobie mogli jedynie ci, którzy utrzymywali kontakty z zagranicą. Zachodnią zagranicą.

 

Drewno do łazienki powinno charakteryzować się twardością, strukturą (wielowarstwowość na niekorzyść drewna litego), obecnością żywic, olejków naturalnego pochodzenia oraz odpowiednim ułożeniem i zabezpieczeniem. Bez odpowiedniej konserwacji znakomity z początku efekt szybko zblednie.

 

 

 

Dziś również napotkamy problem, ale związany z nadmiarem. Które egzotyczne drewno wybrać, skoro jego wybór obejmuje kilkanaście obco brzmiących nazw? Spróbujmy niektóre z nich przybliżyć. Najbardziej popularne są gatunki wykorzystywane do budowy statków i konstrukcji mostów – iroko i teak. Ich twardość , podobnie jak merbau, doussie czy jatobę wykorzystuje się w wyrobie parkietów.

 

Co ciekawe, lapacho jest znane również z naparu herbacianopodbnego zwanego „naparem Inków”, a wenge poza tym, że wykorzystywane jest przy budowie instrumentów – cymbałów i gitar, jest znane z niebanalnego deseniu przypominającego upierzenie kuropatwy. Pozostają jeszcze badi oraz cedr, który nie oparł się ogniowi podłożonemu przez Herostratesa – pierwszego terrorysty – pod świątynię Artemidy w Efezie.

 

drewno łazienkowe egzotyczne twarde

 

Jeśli chodzi o wybór jednego z powyższych, ograniczają nas jedynie fundusze oraz efekt kolorystyczny, jaki chcemy osiągnąć. Aby przedłużyć żywotność drewna egzotycznego w łazience, układa się jak największe poszczególne elementy podłogi, po to aby spoin między nimi było jak najmniej. Każdą trzeba wypełnić specjalną substancją – elastomerem, który z jednej strony uniemożliwi wodzie przedostanie się pod deskę, z drugiej – dzięki swojej elastyczności dopasowuje się do pracującej pod naszym ciężarem podłogi.

 

Oczywiście wybrane przez nas drewno nie musi znaleźć się tylko na podłodze, dzięki pomysłom aranżacyjnym może stać się obudową wanny czy szafką na zlew, a nawet dekoracją ściany. W każdym wypadku konieczna jest właściwa dbałość o drewnianą podłogę czy elementy dekoracji.