Glazura to popularny materiał wykończeniowy łazienek i kuchni. Zwykle raz ułożona pozostaje niezmienna przez wiele lat. Jednak wszystko z z czasem niszczeje lub po prostu się nudzi, a wtedy zaczynamy zastanawiać się nad remontem. Chcemy więc wymienić płytki, ale przeraża nas skuwanie starych kafelek i bałagan? Jest na to sposób.

Gdzie można nakleić płytki na płytki?

Bez problemu możemy zastosować tę technikę na ścianach – nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi pracami. Nowe kafelki możemy przykleić też na podłodze, jednak wiąże się to często z koniecznością docięcia lub wymiany drzwi. Poza tym, jeśli mamy wannę obudowaną glauzrą, najpewniej trzeba będzie ją skuć, ponieważ kolejna jej warstwa wystawałaby poza jej krawędź. Metoda ta jest jednak zdecydowanie mniej czasochłonna i pozwala uniknąć ogólnego zabrudzenia mieszkania.

Klejenie płytek na płytki na ścianie

  • Rozpoczynamy od dokładnego sprawdzenia  przyczepności starej glazury do ściany. Opukujemy ja delikatnie młotkiem – głuchy odgłos będzie oznaczał, że płytka się odkleiła. Należy wtedy ją usunąć, a powstały ubytek wypełnić zaprawą cementową.
  • Szlifujemy starą warstwę płytek, aby nadać jej szorstkości i lepszej przyczepności. Następnie dokładnie je oczyszczamy.
  • Na tak przygotowaną powierzchnię nakładamy kielnią cienką warstwę kleju do glazury, a następnie przegarniamy zębatą packą tak, by rozłożyć go równomiernie.
  • Do pokrytej warstwą kleju powierzchni przykładamy i dociskamy płytki. Uważajmy jednak, by nie wciskać kleju w fugi. Jeśli skorzystamy z krzyżaków do układania glazury, zachowamy równe odstępy między poszczególnymi płytkami.
  • Po zakończeniu układania glazury możemy przystąpić do fugowania.

wykończenie łazienki

Wymiana obudowy wanny

  • Skuwamy starą zabudowę wanny.
  • Tworzymy nową obudowę, wykorzystując np. płyty z gazobetonu. Przycinamy je zwykłą piłą i łączymy cienką warstwą kleju do gazobetonu. Pamiętajmy, że wykonane w ten sposób podłoże pod glazurę musi być cofnięte względem wanny o ok. 10 mm.
  • Przystępujemy do ułożenia glazury, rozpoczynając od równomiernego rozłożenia kleju na obudowie wanny. Postępujemy tak samo, jak w przypadku klejenia płytek na ścianie.

Klej do płytek

Nie wolno zapominać, że na jakość wykonywanej pracy bardzo duży wpływ ma klej. Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie przeczytacie w tym miejscu: http://www.castorama.pl/klej-do-plytek-jaki-wybrac.html?adviceGroup=&adviceType=&adviceTopic. Dzięki dobraniu właściwego produktu możemy być pewni, że nowe płytki będą bez zarzutu trzymały się podłoża i pozostaną na swoim miejscu przez długi czas.

Photo credit: shaggy359 / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

Photo credit: chadmagiera / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic (CC BY-NC 2.0)