Łazienka jest pomieszczeniem specyficznym, tutaj bowiem dbamy o swoja higienę. Dlatego też powinniśmy zwracać uwagę na to, aby dokładnie i starannie sprzątać w trym pomieszczeniu. Jest ono przecież siedliskiem bakterii.

Łazienkowy klimat

W łazience panują specyficzne warunki – jest tam wilgotno i zwykle również ciepło. Ściany i podłogi niejednokrotnie wystawiane są na bezpośrednie działanie wody. Wpływa to na rozwój pleśni i grzybów, które w takiej sytuacji mnożą się na ścianach i w fugach płytek. Nasza armatura narażona jest natomiast na powstawanie kamienia oraz na zabrudzenia brudem, który zmywany z naszych ciał.

Toaleta i jej okolice

Poza wykwitami, z którymi możemy mieć do czynienia w łazience, do najbrudniejszych miejsc w tym pomieszczeniu należy oczywiście toaleta. Sama miska ustępowa jest siedliskiem niezliczonej ilości bakterii i drobnoustrojów, dlatego powinna być jak najczęściej czyszczona. Mimo to problem nie ogranicza się do samej toalety. Wg naukowców, przy spłukiwaniu wody w toalecie jej cząsteczki mogą znaleźć się w promieniu nawet 2 metrów. Dlatego przy sprzątaniu łazienki należy zwrócić również uwagę na obszar dookoła toalety: ściany, podłoga czy ręczniki wiszące blisko sedesu są najprawdopodobniej pokryte tysiącami zarazków.

Wanna, umywalka, prysznic

Na szczególną uwagę zasługują również wanna, umywalka i prysznic, na których osiada brud widoczny gołym okiem, ale również wiele niewidocznych bakterii. Pamiętajmy też o zasłonie prysznicowej, którą regularnie należy prać. Na wszelkich bateriach łazienkowych łatwo gromadzi się kamień – lepiej usunąć go od razu, aby nie doprowadził on do zatkania np. otworów w słuchawce prysznicowej.

jak sprzątać w łazience

Szafki, półki

Nie możemy zapominać, że w łazience, jak w każdym innym pomieszczeniu, gromadzi się kurz. Osiada na meblach łazienkowych, ale też na obrzeżach wanny czy umywalki. Każde sprzątanie łazienki powinno więc obejmować staranne wycieranie kurzu. Tym bardziej, że w połączeniu ze skraplającą się na wszystkich powierzchniach parą wodną, będzie on tworzył ciemne, brzydkie smugi.

Jeżeli chcemy, by nasza łazienka dobrze spełniała swoje zadanie, warto zadbać o odpowiednie jej czyszczenie. W tym celu możemy zainwestować w specjalne detergenty, które pomogą zwalczyć wszelkie drobnoustroje, bądź wykorzystać domowe sposoby walki z brudem.

Photo credit: stevendepolo / Foter / (CC BY 2.0)

Photo credit: Evil Erin / Foter / (CC BY 2.0)