Jeśli ściany lub podłoga naszej łazienki wykończone są kafelkami, a chcielibyśmy je zmienić, jest na to sposób. Szybki, niskobudżetowy i niewymagający długotrwałego remontu związanego z usuwaniem starych płytek. Mowa o farbie do glazury.

W pierwszej chwili wydawać by się mogło, że śliskich, błyszczących płytek nie da się pomalować, a przynajmniej, że efekt nie może być zadowalający. Nic bardziej mylnego. Dzięki farbom przeznaczonym do malowania płytek możemy szybko nadać naszej łazience zupełnie nowy charakter i całkowicie odmienić jej wystrój. Aby efekt był zadowalający, musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach.

Przygotowanie podłoża

Kafelki, jak każda inna powierzchnia, powinny zostać odpowiednio przygotowane do malowania. W tym celu należy je przede wszystkim dokładnie oczyścić z kurzu, pyłu, odtłuścić i osuszyć. Wystarczy wymycie powierzchni wodą z płynem do naczyń, spłukanie czystą wodą i pozostawienie do wyschnięcia.

Jeżeli farby chcemy użyć w miejscach o bardzo dużej wilgotności, np. w kabinie prysznicowej, kafelki powinniśmy zeszlifować, a następnie użyć specjalnego podkładu. Podobnych zabiegów wymaga także glazura, która charakteryzuje się wysokim połyskiem i gładkością.

 mozaika w łazience

Instrukcja obsługi

Ponieważ mamy do czynienia ze specjalnym rodzajem farby, należy dokładnie przeczytać instrukcję dołączona przez producenta, która szczegółowo wskazuje, w jaki sposób stosować farbę. Ważne jest to, że tego typu farby zdatne są do użycia tylko przez 2 lub nawet 1 godzinę od momentu rozpoczęcia pracy! Później nie nadają się już do malowania, a jeśli nawet tak, to tracą przyczepność z podłożem, trwałość i połysk. Dobrze o tym wiedzieć i jeśli powierzchnia, którą chcemy pomalować jest duża, podzielić zawartość puszki na kilka części. W ulotce znajdziemy też informacje o optymalnych warunkach, w jakich powinniśmy pracować i odpowiednim przygotowaniu preparatu. Warto trzymać się więc wskazań producenta, by nie tylko nie zmarnować zakupionej farby, ale i nie pogorszyć stanu naszej łazienki.

Oczekiwany efekt

W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, możemy pomalować płytki raz lub dwa razy. Malowanie jednorazowe da efekt matowego wykończenia, dwukrotne nada kafelkom satynowy połysk. Ponadto, aby nadać malowanym powierzchniom indywidualny charakter, możemy zdecydować się płatki dekoracyjne lub jeden z dodatków antypoślizgowych, który nada nowej posadzce chropowatości. Farby tego typu charakteryzuje też bogactwo kolorów, dzięki czemu nasza łazienka może z dnia na dzień wyglądać inaczej.

Photo credit: Jajcus / Foter / CC BY-NC-SA

Photo credit: chotda / Foter / CC BY-NC-ND