Silikon jest materiałem bardzo przydatnym do wielu prac w domu. Szczególnie jeśli chodzi o remont łazienki, trudno jest się bez niego obyć. Do czego jest przydatny i czemu warto o nim pamiętać? Jakie prace bardzo ułatwia?

Wytrzymałość na warunki w łazience i dobra przyczepność

Silikon jest masą, jaka doskonale uszczelnia, ale też skleja ze sobą różne powierzchnie. Do łazienek doskonałe zastosowanie ma silikon sanitarny (Przeczytasz więcej na ten temat w tym wpisie: http://budownictwo.inzynieria.com/cat/1/art/48903/dlaczego-stosowanie-silikonu-w-lazience-jest-wazne-). Wykazuje on dużą odporność na wodę, grzyby czy pleśń, czyli wszystko to, co w łazienkach może się pojawić i wpływać negatywnie choćby na wygląd tego pomieszczenia. Jego dużą zaletą jest to, że ma bardzo dobrą przyczepność do wielu materiałów, jakich w łazienkach nie brakuje. Chodzi głównie o szkło, metale czy ceramikę.

Fugowanie

Taki silikon sanitarny świetnie sprawdza się do różnego rodzaju spoinowania. Dobrze wypełnia i uszczelnia przestrzenie między umywalką a płytkami. Tak samo doskonale można z jego pomocą zafugować zamontowaną kabinę prysznicową albo też wypełnić szczelinę dokoła sedesu. Silikon doskonale nadaje się do fugowania płytek ceramicznych. Warto zastanowić się, czy lepszy będzie sylikon biały, czy bezbarwny. Ma to duże znaczenie przede wszystkim dla estetyki wykonania.

hotel-1330854_960_720

Silikon do luster

Jeśli chcemy w łazience umieścić lustra na ścianie, może równie dobrze zastosować po prostu czyste, niezdobione tafle luster. Można nawet zrobić mozaikę, jaka będzie się ładnie komponowała z całością. Oprócz tego optycznie powiększy ona powierzchnię łazienki. Jest to tym bardziej wskazane w bardzo małych łazienkach, gdzie taki zabieg optyczny będzie miał wpływ na to, jak odbierana będzie taka przestrzeń. By skleić takie lustra, można użyć silikonu do luster.

Robiąc remont w łazience, na pewno warto mieć silikon pod ręką. Pozwoli nam to również na zamocowanie niektórych materiałów bez nawiercania czy użycia gwoździ. Przy użyciu silikonu, jaki bardzo szybko schnie, można również unieruchomić różne przedmioty po to, aby łatwiej je było później przytwierdzić już na stałe. To na pewno dobry i pomocny środek na wiele remontowych sytuacji.